Szerokie zastosowania płyt gipsowo-kartonowych w zabudowie mieszkalnej

Wnętrze mieszkalne z elementami dekoracyjnymi wykonanymi w systemie suchej zabudowy.


Ze względu na swoje właściwości tzw. systemy suchej zabudowy nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia.

Zastosowany w płytach gips to materiał naturalny, wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, nie tylko w budownictwie. Ekologiczne właściwości tego materiału wpływają na jego charakter przyjazny człowiekowi, a jednocześnie są zgodne z potrzebami środowiska naturalnego.

Zalety i właściwości

Wykorzystaniu suchej zabudowy w budownictwie mieszkalnym sprzyja łatwy montaż. Elementy systemu są lekkie, nie obciążają stropu, łatwo je transportować. Kilkanaście płyt  gipsowo-kartonowych zmieści się w małej furgonetce.

Gips pomaga tworzyć w pomieszczeniu przyjazny dla człowieka mikroklimat. W wilgotnych pomieszczeniach pochłania nadmiar wilgoci a w suchych ją oddaje. Ważne są również właściwości ognioodporne oraz akustyczne płyt gipsowo-kartonowych. Chronią one przed rozprzestrzenianiem się ognia i bardzo dobrze izolują od hałasu.

 

Płyty gipsowo-kartonowe

Przekrój okładziny dwuwarstwowej ściany wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych


 

Elementy systemu suchej zabudowy są trwałe i długowieczne . Ich trwałość jest równa normalnej trwałości budynku.

 


Na rynku istnieje  wiele rodzajów płyt gipsowo-kartonowych. Mają różne wymiary oraz rodzaje wykończeń.  Większe płyty (120 x 300 cm) stosuje się głównie do dużych powierzchni. Mniejsze i cieńsze (6,5 mm) są wykorzystywane do wykończenia oraz do zabudowy łukowej.  Jako suche tynki stosuje się najczęściej płyty o średniej grubości (9,5 mm) a te trochę grubsze (12,5 mm) do budowy ścianek działowych i montażu sufitów podwieszanych. Najgrubsze płyty dają najlepsze zabezpieczenie akustyczne i są najlepiej ognioodporne.

 


Praktyczne zastosowania
Płyty gipsowo-kartonowe nadają się do aranżacji i wykończenia wnętrz w całym domu.  Można je wykorzystywać w pomieszczeniach o niewielkiej wilgotności do montażu sufitów podwieszanych, budowy ścianek działowych oraz po prostu jako okładziny ścienne i sufitowe. Wykorzystywane są również jako podkłady podłogowe – tzw. suchy jastrych.
W pomieszczeniach o większej wilgotności (kuchnia, łazienka) wykorzystywane są płyty wodoodporne. Nie pęcznieją i nie wybrzuszają się nawet przy wilgotności 85%. Co więcej, specjalne płyty gipsowe o niskiej nasiąkliwości stosuje się w basenach, saunach i w SPA. Są zabezpieczone przed pleśnią i mają zwiększone parametry mechaniczne.


Sufit podwieszany - sucha zabudowa wnętrz
Sufit podwieszany. Źródło: Polskie Stowarzyszenie Gipsu

 

 

Jeszcze innym zastosowaniem są ściany ognioodporne ze specjalnych ogniowych  płyt gipsowo-kartonowych, które są wzmacniane włóknem szklanym, poprawiającym spójność płyt przy działaniu ognia.
Najpopularniejszym zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych  jest budowa ścianek działowych. Rozdzielają pomieszczenia, stanowią barierę ognioochronną i izolują pomieszczenia akustycznie i termicznie.
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się również jako okładziny ścienne.  Ich  powierzchnia jest czysta i gładka i stanowi doskonałe podłoże do dalszych prac wykończeniowych.

System suchej zabudowy

System suchej zabudowy ma szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkalnym. Źródło: Polskie Stowarzyszenie Gipsu

 

 


Innym powszechnym zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych są sufity podwieszane. Taka zabudowa pozwala ukryć instalacje elektryczne i elementy konstrukcji stropu. Co ważne przy takim zastosowaniu, płyty są ognioodporne i pomagają wyciszyć pomieszczenie.

Płyty gipsowo-kartonowe są praktycznie jedynym wyborem, jeśli w grę wchodzi zabudowa strychu czy poddasza. Można dzięki nim schować konstrukcję więźby dachowej . Umożliwiają również zamocowanie warstwy materiału izolacyjnego w przestrzeni między krokwiami.

Na koniec warto jeszcze dodać, że płyty stosuje się do zakrycia konstrukcji nośnej budynku w formie obudowy słupów i belek stalowych czy drewnianych. Taka obudowa pełni nie tylko funkcje dekoracyjne, ale zabezpiecza również dodatkowo elementy konstrukcyjne przed szkodliwym działaniem ognia. Podobną funkcję pełnią
obudowy pionów instalacyjnych. Zakrywają i zabezpieczają one szachty instalacyjne, które występują najczęściej  w obiektach wielorodzinnych.

ściana działowa

ścianki działowe

ściany działowe

ściany gipsowo-kartonowe

sucha zabudowa wnętrz

gips

płyty gipsowo-kartonowe

system suchej zabudowy

systemy suchej zabudowy