Wytrzymałość płyt gipsowo-kartonowych

Fot. 1. Zabudowa wnętrza mieszkalnego. Źródło: Shutterstock

 

Jednym z najpopularniejszych zastosowań systemu suchej zabudowy są ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Łączy się jednak z nimi kilka szkodliwych przekonań, które chcemy obalić.


 

Mit pierwszy: sucha zabudowa to tylko ściany i sufity
To nieprawda. W systemie suchej zabudowy można wykonać wiele różnych elementów wnętrza poza ścianami działowymi i sufitami. Można zastosować płyty gipsowo-kartonowe do obłożenia ścian, aby wyrównać ich powierzchnię lub stworzyć tzw. przedściankę. Ta ostatnia może służyć np. do poprawienia izolacyjności akustycznej wnętrza. System suchej zabudowy można wykorzystać również do wyrównania podłoża i podłogi, do zabudowy poddasza., obudowy kominka, obudowy szybu windy lub różnych elementów konstrukcji budynku. Dostępne na rynku rodzaje płyt gipsowo-kartonowych umożliwiają różnorodne zastosowania. Nadają się nawet do wydzielenia sauny!


 

Sucha zabudowa

Fot. 2. Zabudowa poddasza z użyciem systemu suchej zabudowy. Źródło: Shutterstock


 

Mit drugi: gips nie jest wytrzymały i łatwo się kruszy
O właściwościach gipsu, a przede wszystkim jego wytrzymałości, może się przekonać każdy, kto miał do czynienia z opatrunkiem gipsowym. To jest naprawdę wytrzymały materiał, o krótkim czasie wiązania i wysokiej trwałości. Poza tym jest w pełni ekologiczny i przyjazny człowiekowi. Dodatkowe zalety to biały kolor i możliwość otrzymania gładkiej powierzchni lub nawet skomplikowanego wzoru dekoracyjnego bez utraty podstawowych właściwości materiału.

 

Zabudowa poddasza z użyciem suchej zabudowy

Fot. 3. Nowoczesna kuchnia urządzona z zastosowaniem systemu suchej zabudowy. Źródło: Shutterstock


 

Mit trzeci: do płyty gipsowo-kartonowej nie można niczego przymocować
To chyba najbardziej szkodliwe twierdzenie, jakie spotyka się w odniesieniu do płyt gipsowo-kartonowych. Ściana postawiona w systemie suchej zabudowy jest niemal tak samo wytrzymała jak podobnej grubości mur ceglany. Równocześnie jest jednak dużo lżejsza, znacznie łatwiejsza w montażu i co ważne - nadaje się w pełni do recyklingu.

 

Wiercenie w płycie gipsowo-kartonowej

Fot. 4. Funkcjonalne wykorzystana powierzchnia ściany. Źródło: Shutterstock

 

 

Mit czwarty: na ścianie z płyty gipsowo-kartonowej można powiesić tylko lekkie rzeczy, a nie telewizor czy szafkę kuchenną.
Nieprawda! Ściany stawiane w systemie suchej zabudowy są bardzo wytrzymałe. Na ściance z płyty gipsowo-kartonowej można zawiesić szafkę kuchenną i obciążyć ją przedmiotami o łącznej wadze nawet 55 kilogramów. Podobnie w łazience nie ma problemu z zamocowaniem do ściany gipsowo-kartonowej np. sedesu podwieszanego.
Do ścian działowych i przedścianek gipsowo-kartonowych można mocować ciężkie przedmioty od 40 kg/mb (jeśli zastosowane jest płytowanie jednokrotne) do nawet 70 kg/mb (jeśli zastosowane jest płytowanie dwukrotne). Lżejsze przedmioty można mocować odpowiednimi kołkami z tworzywa sztucznego, a cięższe kołkami metalowymi typu Molly.
Przy wieszaniu przedmiotów cięższych najlepiej ich rozmieszczenie zaplanować wcześniej i dokładnie określić miejsca, w których planujemy je wieszać. Wkręty do mocowania należy bowiem umieścić w taki sposób i w takim miejscu, aby przebiły profil, do którego mocowane są płyty.
Jeśli chcemy zamocować na ścianach gipsowo-kartonowych elementy obciążane dynamicznie, np. umywalki czy sedesy podwieszane, trzeba wykorzystać specjalne stelaże stalowe. Są one rekomendowane przez producentów ceramiki łazienkowej. Wbudowuje się je w ściany na etapie montażu. Przedmioty mocuje się właśnie do tych stelaży. Stelaże przejmują obciążenia działające na te przedmioty w trakcie ich użytkowania.

 

Ściana w łazience z sedesem wykonana z płyty gipsowo-kartonowej.

Fot. 5. Ściana w łazience z sedesem. Źródło: Shutterstock

ściany działowe

płyty gipsowo-kartonowe

pochłanianie dźwięku

zabudowa dźwiękochłonna

ścianki działowe