Sufit interesującym elementem aranżacji wnętrza

Ciekawa aranżacja wnętrze z wykorzystaniem podwieszanego sufitu

 

Wygląd wnętrza ocenia się zazwyczaj na pierwszy rzut oka spojrzeniem na ściany i podłogę. To one są widoczne w chwili wejścia do pomieszczenia. Sufit zwykle jest wielką, jednokolorową, nudną powierzchnią. Chyba że ktoś ma (nie)równo pod sufitem – wtedy można zrobić naprawdę wielkie wrażenie.

Sufit nie musi być nudny. Inspiracji i pomysłów na ciekawe urządzenie takiej dużej powierzchni można znaleźć sporo. Można mu nadać inny kolor, podzielić przestrzeń za pomocą różnych rozwiązań architektonicznych albo zastosować ciekawe oświetlenie, ogólne lub punktowe. Najważniejsze bywa jednak niewidoczne dla oczu. Pod podwieszonym sufitem można ukryć z powodzeniem instalację elektryczną lub wentylację.

W interesującej aranżacji sufitu pomaga system suchej zabudowy wykorzystujący płyty gipsowo-kartonowe.


sufity podwieszane w systemie suchej zabudowy wnętrz

 Wykorzystanie systemu suchej zabudowy w konstrukcji sufitu podwieszanego

Zastosowanie systemu suchej zabudowy ma praktycznie same zalety. Wykonany w ten sposób sufit jest lekki i świetnie obniża wysokie pomieszczenie czyniąc je bardziej przytulnym. Jednocześnie odznacza się bardzo dobrymi właściwościami akustycznymi i ognioodpornymi. Przyjrzyjmy się kilku różnym rozwiązaniom, dzięki zastosowaniu których wnętrze będzie ciekawsze i dobrze zorganizowane.

Wyrównana powierzchnia

Gładzie gipsowe są bardziej kłopotliwe przy stosowaniu. Wymagają dużej precyzji i znacznego wysiłku. Czas ich schnięcia i szlifowania wydłuża prace a unoszący się wszędzie pył jest uciążliwy. Podobny rezultat równego sufitu można uzyskać prostszym sposobem poprzez zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych w systemie suchej zabudowy.


równy sufit dzięki wykorzystaniu płyt gipsowo-kartonowych

Równy sufit dzięki zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych w systemie suchej zabudowy

Proste płaszczyzny

Dzięki zastosowaniu sufitu podwieszanego na dwóch różnych płaszczyznach i poziomach uzyskano wyraźny podział wnętrza na dwie przestrzenie: salonowa z kanapą narożną, telewizorem i małym stolikiem oraz wypoczynkowa z fotelem i podnóżkiem. W strefie salonowej zastosowano również dwa rodzaje oświetlenia. Są tu światła punktowe a równocześnie sufit jest podświetlony za pomocą taśm z diodami LED.

 

sufity podwieszane jako nowoczesne systemy aranżacji wnętrz

Wydzielenie różnych stref w jednej dużej przestrzeni za pomocą sufitu podwieszanego.

Sufit częściowo podwieszany

System suchej zabudowy może być wykorzystany jedynie na wybranej części stropu. Na przykład w niższych pomieszczeniach można wykorzystać obniżony sufit tylko przy ścianach i dzięki temu ciekawie umieścić oświetlenie dla części pomieszczenia.

Na poniższej ilustracji zwraca uwagę interesujące „przedłużenie” ściany z telewizorem na sufit. Dzięki temu zabiegowi obniżył się strop i poprawiła się akustyka pomieszczenia.

 

sufity podwieszane - sucha zabudowa wnętrz

Sufit podwieszany na fragmencie stropu.

Schowek

Pod płytami gipsowo-kartonowymi łatwo schować mniej estetyczne elementy instalacji. Płyty g-k, w odpowiednio zaprojektowanym układzie, mogą dać łatwy dostęp do wybranych fragmentów instalacji bez konieczności kucia ścian lub sufitów. Umożliwiają także ukrycie pod podwieszanym sufitem oświetlenia, głośników czy elementów instalacji wentylacyjnej.

 

sufity podwieszane i ściany instalacyjne

Zastosowanie sufitu podwieszanego pozwala ukryć instalacje i przewody.

Element architektoniczno-dekoracyjny wnętrz

Kształty i wzory sufitów podwieszanych mogą stać się czynnikiem dominującym w danym projekcie architektonicznym. Za pomocą systemu suchej zabudowy można w prosty sposób tworzyć interesujące przestrzenie.

 

sufit podwieszany - wspaniała aranżacja wnętrza

Sufit podwieszany jako element efektownego projektu architektonicznego.

Właściwości akustyczne i ogniochronne

Na poniższej ilustracji widać, że przykładzie doskonale widać, że sufit podwieszany został zamontowany wewnątrz instalacji wentylacyjnej. Obniżenie poziomu stropu zostało dodatkowo podkreślone za pomocą nisko zawieszonych lamp.

Taki sufit pozwala również na zabezpieczenie przeciwpożarowe pomieszczenia dzięki higroskopijnym właściwościom gipsu. Tłumi również nadmierne echo w wielkich wnętrzach.

 

 

ognioodporność i dźwiękoszczelność sufitów podwieszanych

Wykorzystanie właściwości ognioodpornych i akustycznych sufitu podwieszanego.

Linie krzywe

Płyty gipsowo-kartonowe w systemie suchej zabudowy można kształtować na różne sposoby. W przykładzie poniżej podkreślony został kształt korytarza, podkreślony jeszcze interesująco rozmieszczonym oświetleniem.

 

sufity podwieszane - wykorzystanie krzywizn pomieszczenia

Wykorzystanie krzywizn w zabudowie sufitowej podkreśla kształt pomieszczenia.

ściany gipsowo-kartonowe

sucha zabudowa wnętrz

płyty gipsowo-kartonowe

płyty kartonowo-gipsowe

sufit podwieszany

sufity podwieszane

system suchej zabudowy

bezpieczeństwo pożarowe

izolacja akustyczna

suche tynki

suchy tynk