W domu jak w kinie, czyli jak stworzyć pokój kinowy we własnym mieszkaniu

Fot. 1. Pokój kinowy we własnym mieszkaniu. Źródło: Shutterstock


Kiedy koszty profesjonalnego sprzętu grającego nierzadko przekraczają koszt budowy domu, warto zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły, które w domowej sali kinowej pozwolą cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakości. Jednym z nich jest odpowiednie wyciszenie i wytłumienie przestrzeni pokoju kinowego.


Domowe kino nie jest już ekstrawagancją przeznaczoną jedynie dla zamożnych snobów i pasjonatów dziesiątej muzy, którzy kinowe warunki muszą mieć we własnym zaciszu. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie domowego centrum rozrywki, w którym można odpocząć po całym dniu pracy, obejrzeć filmową nowość czy zagrać w gry wideo. To miejsce staje się – obok pokoju dziennego czy jadalni – miejscem spotkań całej rodziny; miejscem, które pozwala oderwać się choć na moment od zgiełku zewnętrznego świata.

Jak zbudować i urządzić kino domowe na wysokim poziomie? Nie będziemy się tutaj zagłębiali w kwestie sprzętowe, bo dość jest portali internetowych poświęconym tego typu kwestiom. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy zestaw audio-video niewiele zdziała, jeśli pomieszczenie, w którym się znajdzie, nie będzie odpowiednio przygotowane.


Po pierwsze: trzeba zwrócić uwagę, że pokój telewizyjny to nie salon z telewizorem, a przeznaczenie obu tych pomieszczeń jest odmienne. Domowe centrum rozrywki nie musi być obszernym pomieszczeniem. Może znajdować się w piwnicy czy na strychu, a w jego wyposażeniu wystarczy wygodna kanapa czy fotele oraz niewielki stolik na jedzenie i napoje. Dużo ważniejsze jest to, co w nim widzimy, i to, co słyszymy.


Projektowanie tego typu wnętrz warto zacząć od wyciemnienia ścian i ograniczenia ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Zastosowanie grafitowej lub czarnej farby oraz rolet nieprzepuszczających światła dziennego pozwoli zachować odpowiedni klimat, podtrzymany także przez delikatne podświetlenie sączące się z podwieszanego sufitu. Kanapa i fotele mogą być obite miękkimi materiałami, które są nie tylko przytulne, ale pozwalają wytłumić wnętrze i zabezpieczyć je przed powstawaniem echa.

 

Aranżacja domowego centrum rozrywki
Fot. 2. Aranżacja domowego centrum rozrywki. Źródło: Shutterstock


Jak jednak pisał klasyk – najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. W tym przypadku to dźwięk. Izolacja akustyczna pomieszczenia z kinem domowym jest kluczowym wyzwaniem, przed jakim stają projektanci tego typu przestrzeni. Z jednej strony pokój kinowy należy odpowiednio wygłuszyć, tj. zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się fali dźwiękowej w jego wnętrzu, co eliminuje efekt echa. Z drugiej strony należy go wyciszyć, by zapobiec przedostawaniu się do środka dźwięków z otoczenia. Nie należy przy tym popadać ze skrajności w skrajność, bowiem łatwo wywołać efekt przytłumienia i dudnienia, nieprzyjemny dla odbiorcy.


Projektowanie domowego pokoju kinowego najlepiej skonsultować z ekspertami z Polskiego Stowarzyszenia Gipsu, twórcami serwisu internetowego www.suchazabudowa.pl. To najlepsze źródło informacji na temat właściwości akustycznych niemal wszystkich oferowanych na rynku rozwiązań projektowo-budowlanych. Jeśli jednak sami chcielibyśmy wystąpić w roli profesjonalisty, musimy pamiętać o kilku rzeczach jeszcze przed rozpoczęciem prac.

 

Pokój kinowy na poddaszu

Fot. 3. Pokój kinowy na poddaszu. Źródło: Shutterstock


Kluczowy wydaje się dobór odpowiedniej okładziny na ściany i sufit. Właściwie wszyscy producenci systemów suchej zabudowy, które najlepiej poradzą sobie z tym zadaniem, oferują perforowane płyty akustyczne o mniej lub bardziej wydatnych właściwościach tłumiących. Wybór materiału o odpowiednich parametrach zależy m.in. od wielkości pomieszczenia. Warto jednak celować w płyty z jak najwyższym współczynnikiem α (alfa), wskazującym stopień pochłaniania dźwięków określonej częstotliwości. Mierzony jest on w zakresie od 0 do 1, przy czym wartość 1 oznacza, że dźwięk został pochłonięty w całości.


Chcąc odseparować pomieszczenie od dźwięków otoczenia, można skorzystać z tzw. przedścianek, czyli dodatkowych ścian wznoszonych w systemie suchej zabudowy, które budowane są już przed istniejącymi ścianami. W ich konstrukcji ważny jest odpowiedni dobór profili metalowych (im szersze, tym lepszy efekt) oraz wypełnienia. Najlepsze właściwości tłumiące ma specjalna wełna mineralna o podwyższonej gęstości.

 

Aranżacja sufitu podwieszanego w domowym pokoju kinowym

Fot. 4. Aranżacja sufitu podwieszanego w domowym pokoju kinowym. Źródło: Shutterstock


W kontekście tworzenia domowego pokoju kinowego nie można zapominać o wspomnianym wcześniej suficie podwieszanym. Służy on nie tylko do ukrycia nastrojowego oświetlenia, którego natężenie i barwę można dowolnie dobierać, ale ma także – a właściwie przede wszystkim – bardzo ważne właściwości tłumiące. Akustyczne sufity podwieszane, tworzone z użyciem wełny mineralnej i płyt gipsowo-kartonowych, pozwalają zniwelować czas pogłosu i zwiększyć stopień absorbowania dźwięku w pomieszczeniu. Pierwszy parametr sprawia, że choć dźwięk rozchodzący się po pokoju jest nieco cichszy, to jednak lepiej słyszalny. Separacja dźwięków umożliwia ich czysty odbiór i większą wyrazistość. Drugi parametr pozwala z kolei zabezpieczyć salę kinową od dźwięków z zewnątrz i nie pozwala na przedostawanie się odgłosów z domowego centrum rozrywki do innych pomieszczeń.


To, oczywiście, jedynie krótki zarys metod tworzenia domowego kina. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych czynników: dobór sprzętu, rozmieszczenie głośników, zastosowanie tłumienia dźwięków pochodzących z klimatyzacji czy pracującego rzutnika itp. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, warto skontaktować się z fachowcami w tej branży, którzy pozwolą dobrać odpowiednie parametry poszczególnych komponentów, by jak najdłużej cieszyć się prywatnym centrum rozrywki.

kino domowe

domowe centrum rozrywki

izolacja akustyczna

płyty akustyczne

sufit podwieszany