Cisza na poddaszu – izolacja akustyczna dachu

Fot. 1. Sypialnia na poddaszu. Źródło: Shutterstock


Wśród wielu czynników, które składają się na użytkowanie domu czy mieszkania, coraz większą rolę odgrywa prawidłowa izolacja akustyczna pomieszczeń. Nie trzeba dziś nikogo przekonywać, że zabezpieczenie przed hałasem jest równie istotne jak zapewnienie ciepła czy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. W jaki sposób zadbać o walory akustyczne poddasza? Na przykład wykorzystując systemy suchej zabudowy.


Poddasze wraca do łask. Nie tylko dlatego, że to całkiem spora część metrażu domu, ale także dlatego, że mimo trudnych warunków adaptacyjnych daje spore możliwości aranżacji wnętrz. Właśnie na najwyższej kondygnacji z powodzeniem można ulokować dodatkowy pokój gościnny i łazienkę, stworzyć domowe centrum rozrywki albo przestronną sypialnię z oknami wycelowanymi prosto w niebo. Kuszące możliwości sprawiają, że coraz więcej domów projektuje się w celu zapewnienia miejsca pod samym dachem.

Jedną z kluczowych kwestii w użytkowaniu poddasza jest stworzenie odpowiedniej izolacji akustycznej. Ochrona przed dostępem dźwięków z zewnątrz jest o tyle ważna, że do użytkowników wnętrza mogą dochodzić m.in. odgłosy padającego deszczu czy gradu, huk przelatujących samolotów, gwar uliczny, szum przejeżdżających samochodów i tramwajów. O ile na niższych poziomach nie jest to tak dokuczliwe (ściany są dość dobrze izolowane akustycznie), o tyle dach jest mocno narażony na hałas. Im mniejsza liczba decybeli dotrze do pomieszczeń na poddaszu, tym użytkowanie ich będzie bardziej przyjazne i komfortowe.


Kluczem do osiągnięcia sukcesu na tym polu jest wykonanie prawidłowej izolacji akustycznej poddasza. Składa się na nią nie tylko izolacja dachu, ale także odpowiednie zabezpieczenie akustyczne stropów, ścian i podłogi. Dopiero kompleksowe zadbanie o pochłanianie dźwięków z otoczenia pozwoli stworzyć przytulne pomieszczenia pod samym dachem domu.


Jak się za to zabrać? Dom wznosi się od fundamentów, ale wyciszanie poddasza zaczyna się od dachu. Choć brak izolacji akustycznej nie będzie narażał użytkownika na dotkliwe straty finansowe (jakie pojawiają się w przypadku braku izolacji cieplnej), to zapewnienie cichego poddasza znacząco zwiększa komfort jego użytkowania. Do zabudowy dachu najlepiej wykorzystać dachówki betonowe, które tłumią dźwięki nieco lepiej niż tradycyjne dachówki ceramiczne i znacznie lepiej (aż o 7 dB!) niż blacha dachowa.

 

Dach z dachówką ceramiczną
Fot. 2. Dach z dachówką ceramiczną. Źródło: Shutterstock


Druga kwestia dotyczy zastosowania materiałów izolacyjnych na samym poddaszu. Tutaj izolacja cieplna idzie w parze z wyciszaniem dźwięków z otoczenia. Wełna mineralna oraz szklana nie tylko świetnie zabezpieczają przed stratami ciepła w pomieszczeniach pod samym dachem, ale także odznaczają się znakomitymi właściwościami tłumiącymi. Pochłanianie fal dźwiękowych zależy w dużej mierze od gęstości i grubości izolatora, dlatego zaleca się położenie izolacji wełnianej w dwóch warstwach o łącznej grubości około 25 cm. Najczęściej stosuje się kładzenie izolacji między krokwiami więźby dachowej oraz bezpośrednio pod nimi, co skutecznie izoluje od zewnętrznego hałasu i zapewnia ciepło.


Dzięki wykorzystaniu systemów suchej zabudowy, która składa się właśnie z wełny jako wypełnienia, a także profili metalowych, na których zamontowane są okładziny z płyt gipsowo-kartonowych, można na poddaszu uzyskać przytulne, suche i ciche wnętrze. Płyty g-k służą nie tylko do podniesienia estetyki wnętrza dzięki ukryciu pod nimi wełny mineralnej. Równie ważne są ich właściwości izolacyjne. Porowata struktura gipsu i wykorzystanie specjalnych perforowanych płyt gipsowych pozwalają w znaczący sposób wytłumić pomieszczenie i zabezpieczyć je przed dostępem niechcianych dźwięków z zewnątrz.

 

Zabudowa poddasza na konstrukcji metalowej
Fot. 3. Zabudowa poddasza na konstrukcji metalowej. Źródło: Polskie Stowarzyszenie Gipsu


Systemy suchej zabudowy dają świetne rezultaty, jeśli chodzi o wydajność tłumienia dźwięków. Jak podają eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Gipsu na portalu System Suchej Zabudowy, płyty gipsowo-kartonowe z podbiciem z wełny mineralnej pozwalają zmniejszyć natężenie dźwięku nawet o 20 dB! Aby dobrze zobrazować tę liczbę, wystarczy sobie uświadomić, że ograniczenie hałasu tylko o 10 dB pozwala zmniejszyć ilość docierających do człowieka dźwięków nawet o połowę.


Oprócz wysokiej skuteczności systemy suchej zabudowy odznaczają się także bardzo dobrym wpływem na otoczenie: regulują wilgotność w pomieszczeniu, są łatwe w montażu i nie wymagają specjalistycznej wiedzy budowlanej. Co oczywiste, fachowa pomoc i doradztwo zawsze się przydadzą, ale brak „mokrych” robót sprawia, że położenie izolacji termiczno-akustycznej na poddaszu powinno udać się tym wszystkim, którzy nie są zawodowymi budowlańcami.


Na izolacyjność akustyczną poddasza składa się jeszcze kilka czynników, jak choćby prawidłowe uszczelnienie okien dachowych czy stosowanie osłon zewnętrznych, np. w postaci rolet. Wszystkie te elementy w mniejszym lub większym stopniu pozwalają zabezpieczyć poddasze przed dostępem niechcianych dźwięków. Prawidłowe połączenie elementów otwiera szerokie możliwości adaptacyjne i daje szanse na stworzenie wymarzonej aranżacji pod samym dachem.

izolacja akustyczna pomieszczeń

systemy suchej zabudowy

izolacja akustyczna

izolacja dachu

zabezpieczenie akustyczne