Wytrzymałość

 


Wytrzymałość w Systemie Suchej Zabudowy

 

Wbrew obiegowym opiniom ściany wykonane w Systemach Suchej Zabudowy są bardzo wytrzymałe. Mało kto wie, że na ścianie z płyt gipsowo-kartonowych można zawiesić standardową szafkę kuchenną i obciążyć ją przedmiotami o łącznej wadze nawet do 55 kg.

 

wytrzymalosc-mechaniczna / 2.png

 

Do ścian działowych i przedścianek gipsowo-kartonowych można mocować bezpośrednio przedmioty o wadze:

wytrzymalosc-mechaniczna / 3.png

- do 40 kg/mb (ściana z jednokrotnym  płytowaniem gipsowo-kartonowym  gr. 12,5 mm)

 

- do 70 kg/mb (ściana z dwukrotnym płytowaniem gipsowo-kartonowym  gr. 12,5 mm).

 

Najbardziej popularna grubość płyty wynosi 12,5 mm, dlatego zaleca się stosowanie elementów mocujących przeznaczonych do pustych przestrzeni i płyt gipsowo-kartonowych. Nie zaleca się stosowania do tego celu zwykłych kołków rozporowych. Lżejsze przedmioty można mocować odpowiednimi kołkami z tworzywa sztucznego, a cięższe kołkami metalowymi typu Molly.

 

Przy wieszaniu przedmiotów cięższych, których waga przekracza ww. kryteria, należy umieścić wkręt w ścianie w miejscu przebiegu profili tak, aby wkręt przebił profil. Dlatego należy przed budową ściany dokładnie zaplanować miejsca, w których będziemy wieszać ciężkie przedmioty. Miejsca te należy wzmocnić dodatkowymi profilami pionowymi, do których będziemy mogli przykręcić śruby trzymające szafkę.

 

W przypadku mocowania do ścian elementów obciążonych dynamicznie, jak np. umywalki, muszle ustępowe itp., należy zastosować specjalne stelaże stalowe rekomendowane przez producentów ceramiki łazienkowej. Stelaże te wbudowuje się w ściany na etapie montażu. Po wykonaniu ściany, elementy te mocuje się do stelaży, które przejmują obciążenia działające na te elementy w trakcie ich użytkowania.

 

kuchnia z płyt gipsowo kartonowych

ściana działowa

ścianki działowe

ściany działowe

ściany dzwiękoszczelne

ściany gipsowo-kartonowe

ściany instalacyjne

adaptacja strychu

zabudowa instalacji

zabudowa kominka

zabudowa poddasza

zabudowa poddaszy

zabudowa wnętrz

sucha zabudowa

sucha zabudowa edukacja

sucha zabudowa wnętrz

suche tynki

suchy tynk

system suchej zabudowy

systemy suchej zabudowy