Szerokie możliwości SSZ

SUCHA ZABUDOWA WNĘTRZ

 

W Systemach Suchej Zabudowy można projektować i budować:

 

- ściany działowe
- sufity podwieszane
- zabudowę poddaszy

- ściany instalacyjne

 

Producenci oferują dla każdego rodzaju zabudowy specjalistyczne systemy, odpowiadające oczekiwaniom i wymaganiom inwestorów.

Ściany działowe

 

Lekkie ściany działowe o konstrukcji z profili, pokryte płytami gipsowo-kartonowymi można stawiać w dowolnym miejscu - nie obciążają stropu, w przeciwieństwie do ścian stawianych w technologii mokrej. Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają na uzyskanie nie tylko płaskiej powierzchni, ale też fantazyjnych, krzywoliniowych przegród. Mimo pozornie skomplikowanej technologii, lekkie ściany działowe może wykonać majsterkowicz.

 

ściany działowe z profili g-k

 

Ściana z płyt gipsowo-kartonowych składa się z lekkiej konstrukcji wykonanej z profili stalowych, z obustronną okładziną i wypełnieniem wewnątrz materiałem izolacyjnym - wełną mineralną.

 

Wymaganą izolacyjność akustyczną ścian działowych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych zapewnia wspomniana wyżej wełna mineralna. Czasami pokutuje jeszcze przekonanie, że do płyt gipsowo-kartonowych nie można niczego przymocować.

 

izolacyjność akustyczna ścian gipsowo kartonowych

 

W rzeczywistości wprost na okładzinie, w dowolnym jej miejscu można zawieszać obciążenia nawet kilkudziesięciokilogramowe, przy zastosowaniu odpowiednich mocowań. Przy wykorzystaniu konstrukcji nośnej - specjalnego stelaża - można montować wiszące umywalki czy sedesy nawet do 150 kg. Potrzebne elementy mocujące można kupić w niemal każdym sklepie z okuciami lub narzędziami.

Sufity podwieszane

 

Warto zaznaczyć, że sufit podwieszany wykonany z płyt gipsowo-kartonowych, przy zastosowaniu odpowiedniego rozwiązania systemowego, może być elementem izolacji akustycznej między piętrami lub częściowo izolacji od dźwięków materiałowych (tzw. "odgłosów kroków"). Można go wykorzystać również jako konstrukcję z izolacją termiczną. Sufit zamontowany pod nieogrzewanym strychem może dodatkowo zapobiegać ucieczce ciepła z domu. Producenci Systemów Suchej Zabudowy polecają wełnę mineralną jako najlepszy materiał izolacyjny, o bardzo dobrych wskaźnikach izolacyjności cieplnej, akustycznej i co najważniejsze całkowicie niepalny.

 

dźwiękoszczelność ścian g-k

 

Sufit z płyt gipsowo-kartonowych montuje się łatwo w porównaniu z tradycyjnymi metodami wykańczania sufitów tynkami. Można je samodzielnie zamontować z proponowanych przez producenta elementów systemu. Sufit  podwieszany wykańczamy szpachlując, malując lub kładąc tapetę, instalujemy oświetlenie, kratki wentylacyjne itp. Należy pamiętać, że, ze względu na wytrzymałość sufitu podwieszanego, nie można zawiesić na nim bezpośrednio bardzo ciężkiego żyrandola. Przedmioty takie wieszamy na uchwytach osadzonych wprost na stropie budynku

 

Zalety sufitów podwieszanych wykonanych z płyty gipsowo-kartonowej zamontowanej do konstrukcji nośnej podwieszonej na profilach stalowych:

 

1. szybki montaż konstrukcji,

 

2. regulowana wysokość sufitu i w związku z tym możliwość poprowadzenia i ukrycia instalacji oraz przykrycia nierówności stropu,

 

3. łatwe układanie materiału izolacyjnego (wełny mineralnej),

 

4. łatwy montaż punktowego oświetlenia i kratek wentylacyjnych.

Zabudowa poddaszy

 

Prawidłowo wykonany dach stanowi zabezpieczenie przede wszystkim od opadów atmosferycznych oraz negatywnych wpływów termicznych otoczenia. Dla uzyskania pełnego komfortu przebywania na poddaszu, konieczne jest w trakcie zabudowy przyłożenie szczególnej uwagi do trzech istotnych elementów kształtujących jego mikroklimat:

 

a) izolacji termicznej,
b) izolacji akustycznej
c) paroizolacji.

 

Poddasze powinno być odizolowane termicznie od nagrzewającej się latem nieraz do 60oC powierzchni dachu. Natomiast zimą poprzez nieizolowany dach może być oddawane do atmosfery nawet 25% całego traconego w budynku ciepła. Nie mniej ważne wydaje się właściwe zabezpieczenie pożarowe poddasza. Do izolowania z powodzeniem wykorzystywana jest wełna mineralna układana w dwóch warstwach, o grubości całkowitej nie mniejszej niż 20 cm. Wełna mineralna stanowi również dobrą izolację akustyczną np. od padającego deszczu.

Powszechnie używanym materiałem do zabudowy poddasza są płyty gipsowo-kartonowe. Pełnią one rolę nie tylko tzw. suchego tynku i atrakcyjnego wykończenia powierzchni. Zaletą płyt gipsowo-kartonowych jest ich niewielki ciężar oraz szybki montaż.

 

zabudowa poddaszy z płyt g-k

 

Płyta gipsowo-kartonowa przejmuje naprężenia rozciągające powstające przy zginaniu. Na poddaszach stosujemy płyty typu ogniochronnego o grubości od 12,5 do 20 mm, wchodzące w skład rekomendowanego przez producentów systemu. Unikalne właściwości gipsu gwarantują nie tylko szybkie wykonanie adaptacji strychu, ale i długoletnie, bezproblemowe jego użytkowanie. Dostępne na rynku Systemy Suchej Zabudowy poddasza zawierają wszystkie potrzebne do przeprowadzenia zabudowy elementy Badania, przeprowadzane systematycznie przez polskie instytuty naukowe, potwierdzają parametry istotne dla bezpiecznego i komfortowego przebywania na poddaszu, przede wszystkim  odporności ogniowej oraz wysokiej izolacyjności akustycznej i termicznej zabudów poddasza z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych.

ściana działowa

ścianki działowe

ściany działowe

aranżacja wnętrz

płyty kartonowo-gipsowe

sucha zabudowa

sufit podwieszany

sufity podwieszane

zabudowa wnętrz

 

 


Ściany instalacyjne

 

Gdy wystąpi konieczność przeprowadzenia w ścianie przewodów instalacji wodnej i kanalizacyjnej, wykonywane są tzw. ściany instalacyjne. Konstrukcję takiej ściany stanowią dwa odsunięte od siebie rzędy profili, pomiędzy którymi można przeprowadzić przewody instalacyjne. Dla usztywnienia konstrukcji sąsiednie słupki łączone są ze sobą wiązkami z płyt g-k o wysokości 300 mm, które mocowane są w 1/3 i 2/3 wysokości słupków. W jednym rzędzie konstrukcji znajduje się wypełnienie z wełny mineralnej, a poszycie takich ścian stanowią dwie warstwy płyt g-k. Takie ściany oddzielają pomieszczenia sanitarne, np. łazienki, od pozostałych pomieszczeń.

Tego typu konstrukcje stosuje się w łazienkach, obudowie instalacji sanitarnych oraz funkcjonalnych aranżacjach łazienek. Sprawdzają się doskonale w zastępstwie tradycyjnych mebli łazienkowych (np. szafek pod umywalki i różnego rodzaju półek).


Dobrze dobrany kominek jest ozdobą wnętrza. Może być on zabudowany w tradycyjnym lub nowoczesnym stylu. Kominki nowoczesne dają nieograniczone możliwości aranżacyjne dzięki przemyślanej konstrukcji wkładów kominkowych oraz materiałom stosowanym do ich zabudowy.

Ważna funkcja dekoracyjna kominka nie może przesłaniać bezpieczeństwa związanego z jego użytkowaniem. Kominek w żadnym wypadku nie może zagrażać bezpieczeństwu pożarowemu budynku i jego użytkownikom. O bezpieczeństwie kominka nie decyduje wkład kominkowy, lecz jego obudowa.

 

 

ściany instalacyjne z płyt gipsowo - kartonowych

 

Pomimo pojawienia się na rynku budowlanym wielu różnych materiałów zalecanych do obudowy kominków, ciągle najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do wykonywania obudów kominkowych są ogniochronne płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowe


Możliwości suchej zabudowy wnętrz