Komfort

 


IZOLACYJNOŚĆ AKUSTYCZNA SYSTEMU SUCHEJ ZABUDOWY WNĘTRZ

Systemy Suchej Zabudowy wnętrz to korzystna cenowo i łatwa w instalacji technologia budowlana, zapewniająca najwyższy komfort użytkowania pomieszczeń. Wbrew powszechnym przekonaniom lekka ściana gipsowo-kartonowa doskonale izoluje dźwięk, nawet do poziomu 77 decybeli.
izolacyjnosc-akustyczna / 2.pngNa izolacyjność akustyczną największy wpływ ma masa płyt, rodzaj wypełnienia oraz szczelność połączeń płyt gipsowych i styków obwodowych ściany. Nie bez znaczenia jest także sama aranżacja pomieszczeń. Powierzchnie ukształtowane pod różnymi kątami umożliwiają tworzenie płaszczyzn rozpraszających dźwięk w pomieszczeniu.
 
Generalnie izolacyjność akustyczna ścian działowych           z płyt gipsowo-kartonowych zależy od:

• Rodzaju konstrukcji nośnej – im szersze profile, tym lepiej; dodatkowo podwójna konstrukcja jest lepsza w tym aspekcie niż pojedyncza.


• Grubości i masy opłytowania – podwójne opłytowanie jest lepsze niż pojedyncze; płyty akustyczne są lepsze niż zwykłe.


• Grubości materiału izolacyjnego, który wypełnia przestrzeń pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi. Tym materiałem izolacyjnym może być wełna mineralna.


• Jakości i dokładności wykonania – zaleca się wykonanie przegród z systemowych materiałów przez doświadczoną i przeszkoloną ekipę wykonawczą.

 

 

Dodatkowo Systemy Suchej Zabudowy posiadają także właściwości dźwiękochłonne. W Systemach tych jako okładziny ścian i sufitów stosuje się gipsowo-kartonowe płyty perforowane. Właściwości te zależą od:

izolacyjnosc-akustyczna / 3.png • Stopnia perforacji – im większy stopień perforacji,  tym lepsze właściwości dźwiękochłonne.

• Grubości zastosowanej wełny mineralnej.

• Wysokości podwieszenia okładziny sufitowej.

Pochłanianie dźwięku jest istotnym parametrem w pokojach zaprojektowanych do używania kina domowego lub HiFi. Warto pamiętać, że parametry idealne dla danego pomieszczenia określi akustyk, z którym należy współpracować przy inwestycjach tego typu.

izolacyjność akustyczna płyt gipsowo - kartonowych

Wszystkie te czynniki powodują, że systemy ścian działowych i sufitów podwieszanych z zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych wykazują się dużo wyższymi parametrami izolacyjności akustycznej i pochłaniania dźwięku, zapewniając jednocześnie cieńsze i dużo lżejsze przegrody.

Porównanie parametrów ścian o identycznej

izolacyjności akustycznej (Rw):

 

grubość ścian a izolacja akustyczna 

Jak widać na powyższym przykładzie, aby zapewnić podobną izolacyjność akustyczną, należy zastosować niemal 7 razy cięższą ścianę żelbetową o grubości 12 cm, w stosunku do ściany w SSZ. To pokazuje, o ile więcej materiału trzeba dostarczyć, gdy korzystamy ze ściany żelbetowej – co przekłada się na zwiększone koszty transportu, magazynowanie i recycling.

sucha zabudowa

system suchej zabudowy

systemy suchej zabudowy

izolacja akustyczna

ściany dzwiękoszczelne

zabudowa dźwiękochłonna

pochłanianie dźwięku